In Haberler

Yurtdışında yaşayan gençler Türkiye’de staj yapabilecek

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen program, eğitimine Türkiye dışında devam eden gençlere Türkiye’deki kurum ve kuruluşlarda staj yapma imkânı sunuyor.

Yurt dışında yaşayıp Türkiye vatandaşı veya mavi kart sahibi olan gençler, iş hayatına başlamadan önce tecrübe kazanmak için artık Türkiye’deki devlet kurum ve kuruluşlarında staj yapma imkânına sahip olabiliyor.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen “Türkiye Stajları” programıyla lisans ve yüksek lisans öğrenimlerine devam eden veya yeni mezun olmuş kişiler, kamu kurum ve kuruluşlarında dört hafta süreyle staj yapabilecek. Staj süresince konaklama masrafları karşılanacak öğrencilere yönelik eğitim ve kültür programları da düzenlenecek.

YTB Başkanı Mehmet Köse yurtdışında yükseköğrenime devam eden 200 bin civarında Türk vatandaşının bulunduğunu ifade ederek bu kişilerin istihdam sorununa dikkat çekti.

“Türkiye’nin, başka ülkelerde yaşayan gençlerini eğitim alanında desteklemesi ve kendi birikimini onlara aktarması, gençlerimizin bulundukları toplumlarda daha saygın bireyler olarak yer edinmelerine katkı sağlayacaktır” diyen Köse, Türkiye Stajları’nın gençlere Türkiye’deki kamu sektöründe staj imkânı sunduğunu belirtti.

Katılım koşulları

Türkiye Stajları Programı’na katılmak için yükseköğrenim gören veya yeni mezun olmuş gençlerin 1991-1999 yılları arasında doğmuş olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olması gerekiyor. Staj programına Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Avrupa’nın yanı sıra ABD, Kanada ve Avustralya’dan da başvuru yapılabiliyor.

3 dönem halinde gerçekleşecek programın ilk etabı 2-27 Temmuz 2018, ikincisi 3-28 Eylül 2018’de; sonuncusu ise 7 Ocak-1 Şubat 2019’da gerçekleşecek.

1 Şubat’ta başlayacak başvurularda son tarihler de başvurulacak döneme göre değişiyor. İlk döneme başvurmak isteyen gençlerin 30 Nisan’a kadar başvurmaları gerekirken ikinci dönem için 30 Haziran’a kadar süre var. Üçüncü döneme başvurmak için ise son tarih 31 Ekim 2018.

Başvurular YTB’nin internet sitesi üzerinde online gerçekleşecek. Adayların sisteme kayıt yaptıktan sonra istenen belgeleri sisteme yüklemesi gerekiyor.