In Haberler

Yurtdışı Türkler turizmcinin yüzünü güldürdü

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, 2017 yılındaki toplam turizm gelirinin yüzde 22,5’ini oluşturdu.

Açıklama, Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nden (AKTOB) geldi. Birliğin yayınladığı rapora göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye toplamda 38 milyon 620 bin ziyaretçi giriş yaparken 6 milyon 540 bini yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları oldu.

Bu da Türkiye’ye giriş yapan yurtdışında yerleşik Türk vatandaşlarının sayısının bir önceki yıla göre 440 bin kişi arttığını gösteriyor.

Ancak yurtdışındaki vatandaşların Türkiye’ye olan ilgisi artsa da harcamaları azalmış durumda. 2016 yılında kişi başına 978 dolar harcayan yurtdışı Türkler, 2017 yılında Türkiye’de kişi başına 903 dolara denk gelecek harcamada bulundu.

Kişi başı harcamaları düşmüş olsa da yurtdışı Türklerin yaptıkları harcama hâlâ ortalamanın çok üzerinde yer alıyor. Zira Türk vatandaşı olmayan turistlerin kişi başı harcaması 630 dolar olarak hesaplandı.

Konaklama süresi olarak da yurtdışında yaşayan vatandaşlar, ortalamanın çok üzerinde yer almayı başardı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan turistler ortalama 12,7 gece Türkiye’de konaklarken yurtdışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’de ortalama 22,9 gece geçirdi.

 

Tags Clouds