In Haberler

Tesettür Yasağı Uygulayan AB Ülkeleri

ABD merkezli Göç Politikası Enstitüsü’nün (MPI) son raporu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde İslami kıyafetleri yasaklayan yasa tasarılarına dikkat çekiyor. Araştırma sonuçları; tesettür yasağı uygulayan AB ülkelerinin sayısının hızla arttığını gösteriyor.

MPI raporunda; başörtüsü, burka, nikap gibi kıyafetlerin hangi ülkelerde yasak olduğuna ve uygulanan yaptırımlara ilişkin bilgiler yer alıyor. Kamu görevlileri için başörtüsü yasağının uygulandığı ülkeler arasında Avusturya ve Almanya da bulunuyor. Nisan 2017’de Avusturya’da yürürlüğe giren yasa, hakim ve öğretmenlerin başörtüsü takmasını engelliyor. Benzer bir yasayla Danimarka’da da hakim ve savcılara çalışırken başörtüsü yasağı uygulanıyor.

Hollanda’da okul, hastane ve kamu binalarında nikap ve burka yasak. Aksi durumda yasa, 405 Euro değerinde bir ceza ön görüyor. Birleşik Krallık’ta da okullarda İslami kıyafetlere kısıtlamalar mevcut. Yasağa uymayanlara, okul yönetimlerinin kararına göre yaptırımlar uygulanıyor. İspanya’nın Barselona kentinde ise 2010’da yürürlüğe giren burka yasağı kütüphane ve belediye gibi kamusal alanlarda geçerli.

Belçika, Fransa, Bulgaristan, İsviçre’nin Ticino ve İtalya’nın Lombardiya bölgelerinde de, kamusal alanlarda burka giyenlere 100 ila 800 Euro arasında değişen para cezası uygulanıyor. Ayrıca Belçika’da 2011 yılında kabul edilen yasaya göre, burka giyenler 7 güne kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.