In Haberler

Siyahlara yönelik ayrımcılık İsviçre’nin bir gerçeği

İsviçre’deki Irkçılıkla Mücadele Federal Komisyonu, siyahların işe giriş, konut bulma, adalet gibi konularda karşılaştığı zorlukları ortaya koydu. Bunların başında, ten renklerinden ötürü şüpheli sıfatıyla karşılaşmaları geliyor.

Irkçılıkla Mücadele Federal Komisyonu (CFR), 5 Aralık 2017 tarihine Siyahlara yönelik ırkçılığa ilişkin rapor yayınladı. Söz konusu rapora göre, siyahlara yönelik ayrımcılık İsviçre’nin bir gerçeği. Siyahilere, fiziksel ve sözlü saldırılarla değersizlik hissi yaratıldığına yer verilen raporda ırkçılıkla mücadele konusunda tavsiyelerde de bulunuldu.

Siyahlar “olağan şüpheli”

Raporda İsviçre’de yaklaşık 100 bin siyahın yaşadığı ve siyahların özellikle kolluk kuvvetleri tarafından ayrımcılığa uğradığı belirtildi.

Siyahlar, tutuklama için yeterli neden olmaması durumunda bile sırf ten renklerinden ötürü şüphelenilerek, polis memurları ya da güvenlik görevlileri tarafından tutuklanıyor. Bu nedenle İsviçre’de siyahi kişilerin tutuklanma oranı oldukça yüksek.

“Güvensiz” kiracı

Rapora göre, istihdam alanında da pek çok zorlukla karşılaşan siyahlar, özellikle işe alımlarda ayrımcılığa maruz kalıyor. İş bulmakta zorlanmalarının yanı sıra konut kiralama konusunda da ten renklerinden dolayı kendilerine güvenilmiyor.

Siyasete ve medyaya görev düşüyor

Federal Komisyon raporda, kamu kurumlarının yanı sıra, toplumun bütün katmanlarının ayrımcılıkla mücadelede rol oynaması gerektiğini belirtti. Bu konuda siyaset dünyasına ve medyaya önemli görevler düştüğünün altını çizen Komisyon, ırkçılıkla mücadele için ciddi ve kararlı adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Öncelikle kolluk kuvvetlerinin önyargılardan kurtulması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce yapılması Komisyonun tavsiyeleri arasında yer aldı.