In Haberler

Seçimlere Hazırlanan Avusturya’da Müslüman Nüfus Tartışılıyor

Avusturya’da parlamento seçimleri yaklaşırken Müslüman nüfusa ilişkin gelecek projeksiyonları bir kez daha gündemde. 2046 yılında Avusturya’da her üç kişiden birinin Müslüman olacağı öngörüsünde bulunan araştırma yeniden ülkenin gündemine düşmüş durumda.

Viyana Nüfus Enstitüsü tarafından 2015 yılında yayınlanan ve Viyana halkının inançları konulu araştırmanın sonuçları, son günlerde ülke seçim havasına girdikçe yeniden tartışılmaya başlandı. Avusturya basınında yeniden servis edilen araştırma sonuçları, Viyanalılar arasında huzursuzluğa yol açtı.

Avusturya Entegrasyon Fonu (ÖİF) tarafından finanse edilen ve Viyana Nüfus Enstitüsü’nden Anne Goujon’un gerçekleştirdiği araştırmada, Avusturya’da ikamet eden kişilerin inançları konusunda bugüne ilişkin tespitler yer alırken geleceğe dair projeksiyonlar da yer alıyor.

En son 2001 yılında yapılan nüfus sayımından bu yana Avusturya genelinde yaşayan Müslümanların sayısı yüzde 4’ten yüzde 8’e çıkarken, yaklaşık 700 bin Müslümanın ülkede ikamet ettiği ve bu artış hızının gün geçtikçe daha da yükseldiği belirtiliyor.

Bu yüksek artış hızına rağmen Avusturya’da en fazla Katolik inancına mensup kişilerin yaşadığı belirtilirken, bu inanca mensup kişilerin sayısının gün geçtikçe azaldığına dikkat çekiliyor. Güncel verilere göre, Avusturya genelinde Katolik inancına mensup vatandaşların oranı yüzde 64.

Ülke genelindeki en son nüfus sayımında tespit edilen inanç ve dinî aidiyetlere kıyasla bugün önemli değişiklikler göze çarpıyor. 2001 yılında Avusturya nüfusunun en az dörtte üçü Katolik inancı mensubu iken, günümüzde bu inanca mensup kişilerinin sayısı 5,16 milyona gerilemiş durumda; bu ise nüfusun üçte ikisine denk geliyor.

Son 15 yılda Avusturya genelinde en yüksek artış hiçbir dine mensup olmayanlarda görülürken, 2001 yılında yüzde 12 olan bu nüfus günümüzde yüzde 17’ye çıktı.

Öte yandan, 2001 yılına göre 2016 yılında iki katına çıkan Müslümanların sayısı 700 bine ulaşırken, Müslümanların sayısındaki hızlı artışla birlikte 2046 yılında Viyana’da her üç kişiden en az birinin bu inancın mensubu olacağı öngörüsü söz konusu.

Araştırma sonuçları, seçim arefesinde yeniden gündeme düşünce, sosyal medyada büyük yankı buldu.

Sosyal medyada konu hakkında yapılan yorumlar, Avusturyalıların araştırma sonuçlarına olan tepkilerini gözler önüne seriyor. Örneğin; Kronen Zeitung okurları habere “Şimdiden Macaristan’da ev arıyorum” veya “Seçim günü ödeşme günü olacak” diyerek tepki gösterdi.