In Haberler

NSU’nun Bilinen 6. Kurbanı: İsmail Yaşar

Almanya’nın Nürnberg kentinde döner büfesi işleten İsmail Yaşar, 9 Haziran 2005’te aşırı sağcı terör örgütü NSU’nun saldırısına hedef oldu. Almanya’ya 1978 yılında giden Yaşar, memleketi Urfa’ya gelmek için hazırlık yapıyordu. Ancak seyahatinden birkaç gün önce NSU üyeleri tarafından başından ve kalbinden vurularak öldürüldü. Yaşar, NSU’nun bilinen 6. Kurbanı oldu.

Olayın ardından, görgü tanıkları sabah saatlerinde bisikletli iki şüpheli gördüklerini ve 5 el silah sesi duyduklarını ifade etti. Polis, görgü tanıklarının ifadesine rağmen pek çok olayda olduğu gibi İsmail Yaşar’ın da ırkçı bir saldırı kurbanı olduğunu düşünmedi.

Bugün gelinen noktada NSU’nun işlediği suçların kapsamlı bir şekilde aydınlatılması yönünde verilen sözler yeterince tutulmuyor. 4 yıldır devam eden NSU davasında, örgütün arkasında yer alan bağlantılar henüz çözülebilmiş değil.

Bu acının yıl dönümünde tüm ırkçı saldırı kurbanlarını anıyor, hem NSU hem de göçmen karşıtı suçların bir an önce aydınlatılmasını temenni ediyoruz.