In Haberler

 “Mültecilik bir tercih değildir”

Bugün Dünya Mülteciler günü.  20 Haziran tarihi tüm dünyada mültecilere yönelik bir bilinç oluşturmak adına 2001 yılında Mülteciler Günü olarak ilan edildi.

Mülteci; ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi görüşü sebebiyle zulüm görmekten haklı nedenlerle korku duyan ve bu sebeplerle başka bir ülkede yaşayan kişiyi ifade ediyor. Dünyanın her yerinde savaşlar, şiddet ve zulüm sebebiyle insanlar ait oldukları toprakları terk edip başka ülkelere sığınıyor. Bugün dünya belki de en büyük mülteci krizini yaşıyor. Dünya genelinde zorla yerinden edilen kişi sayısının 68.5 milyon olduğu tahmin ediliyor.

“Mülteci” olmak; çalışma, barınma, sağlık, eğitim, hareket özgürlüğü gibi hakları içine alan bir uluslararası korumayı ifade ederken, günümüzde mülteci statüsü alamayan milyonlarca insan, çeşitli ülkelerde yaşam mücadelesi veriyor.  Bu kişiler sığınmacı olarak tanımlanıyor.

Bugün en çok sığınmacı veren ülkeler arasında; Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Myanmar ve Somali yer alıyor. En çok sığınmacı alan ülkeler listesinin başında ise Türkiye, Pakistan, Uganda, Lübnan ve İran geliyor.

Türkiye dünyada en çok sığınmacıyı ağırlayarak yaklaşık 3.9 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Türkiye’deki en büyük sığınmacı grubunu ise Suriyeliler oluşturuyor. 3.6 milyonluk bu nüfus “geçici koruma kapsamında” bulunuyor. Bu kişilerin 215 bini de 10 farklı şehirde bulunan geçici barınma merkezlerinde yaşıyor.

Mülteci krizinin en korunmasız grubu ise ne yazık ki çocuklar. Maalesef dünya genelinde kayıp bir nesil olma riskiyle karşı karşıya kalan 28 milyon sığınmacı çocuk bulunuyor.