In Genel

Manus’taki göçmenler kamptan zorla çıkarılacak

Manus Kampı, son dönemde kapatılma kararı verilmesinin ardından insan hakları ihlâllerinin sürdüğü kamplardan biri. Avustralya’nın kampı terk etmesiyle birlikte Papua Yeni Gine, bölgede güvenlik güçlerini kullanmaya hazırlanıyor.

Yarın (31 Ekim) kapanacak olan Manus Kampı, kapanırken de insan hakları ihlalleriyle anılmaya ve gündemde kalmaya devam ediyor. Göçmenler, 2016 yılında Papua Yeni Gine üst mahkemesi tarafından alınan karara göre, 31 Ekim tarihi itibariyle boşaltılmış olması gereken kampı terk etmek istemiyor ve bunun sonucunda hem fiziksel hem psikolojik şiddete maruz kalıyor.

Manus: Avustralya’nın girilemeyen kapısı

Manus kampında kalan göçmenler, daha önce botla Avustralya’ya ayak basmış kimselerden oluşuyor. Fakat sonrasında Manus kampına getirilen göçmenler, bu kampta yıllarca beklemelerine rağmen Avustralya’ya kabul edilmiyor; insan hakları ihlallerine maruz kalıyor. Bu yönüyle Avustralya göçmen politikası, BM tarafından da eleştirilerinin hedefinde idi.

Kamp, Papua Yeni Gine’ye ait bir deniz üssünün sınırlarında bulunuyor ve 1 Kasım tarihinden itibaren yeniden Papua Yeni Gine’nin kontrolüne girecek. Papua Yeni Gine hükümeti ise 1 Kasım itibariyle kampı terk etmemiş göçmenlere oturma izni vermeyip burada bulunan göçmenlerin sınır dışı edeceğini açıkladı. Avustralya’nın planı ise kampın kapanacağı tarihe kadar göçmenleri Lorengau’daki başka bir kampa sevk etmek.

Ne var ki göçmenler, Lorengau’daki kampta güvende olmayacaklarını öne sürerek kampı terk etmeyi reddediyor. Daha önce Manus’ta da yerel halkın ve güvenlik güçlerinin yoğun şiddetine kalan mahkûmlar benzer sahnelerin Lorengau’da da yaşanacağını düşünüyor.

Hükümetler topu birbirine atıyor

Öte yandan kampın yönetimini devralacak olan Papua Yeni Gine yönetimi, bölgeye şiddet kullanımındaki cömertlikleriyle ünlü “paramiliter” güçlerini göndermiş durumda.

Paramiliter güçlerin yollanmasıyla ilgili sorulara yanıt vermekten kaçınan Avustralya hükümeti ise eleştirilerin odağının Papua Yeni Gine olması gerektiğini söylüyor. Buna karşın, Papua Yeni Gine hükümeti, topu Avustralya hükümetine atarak göçmenlere gidecek bir yer bulmanın Avustralya hükümetinin sorumluluğunda olduğunu söylüyor.

Daha önce Avustralya tarafından tazminat alacakları kesinleşen göçmenler, henüz kamp kapanmamış olsa da şimdiden elektrikten ve sudan mahrum bırakılmış durumdalar ve sadece kampın kapanacağı güne kadar yetecek yemekleri var.