In Haberler

Lahey’de Ayrımcılığa Karşı Yeni Girişim

Hollanda’da göçmen kökenlilerin dış görünüşlerinden ötürü polis tarafından sıklıkla kontrole tabi tutulması, uzun süredir eleştiriliyor. Uluslararası Af Örgütü de ayrımcılık olarak nitelendirdiği bu duruma karşı çözüm bulunması için Şubat ayında çağrıda bulunmuştu.

Lahey Belediyesi de bu kapsamda harekete geçti. Belediye Meclisi; Lahey polisi tarafından yapılan güvenlik kontrollerinin kayıt altına alınmasını tekrar istedi. Öneri, Belediye Başkanı Pauline Krikke’ye sunulacak.

Hollanda’daki ayrımcılıkla mücadele kurumları Control Alt Delete ve Kompass da ayrımcılığın önüne geçmek için güvenlik kontrollerinin daha sistematik bir şekilde takip edilmesi taraftarı.

Kuruluşlar etnik kökenin ve ten renginin güvenlik kontrollerinde sıklıkla belirleyici rol oynadığını söyleyerek, bunun yapısal bir problem olduğunu vurguluyor. Ayrıca; İsviçre, İsveç ve İspanya gibi ülkelerde benzer kayıt sistemlerinin uzun süredir uygulandığına da dikkat çekiliyor.

Lahey Belediye Meclisi’nin bu konudaki ilk girişimi 2017’nin ilk ayında eski Belediye Başkanı Jozias van Aartsen döneminde olmuştu. Ancak van Aartsen teklifi reddetmişti. Yeşil Sol Parti ise etkili olduğuna inandıkları kayıt sistemine karşı alınan bu olumsuz tavrı eleştirmişti.

Lahey’de ayrımcılıkla mücadele kapsamında polis memurları için özel bir eğitim programı uygulanıyor.