In Haberler

Kurz’dan “kota” yerine “Afrika’da kamp” önerisi

Göçmenlere yönelik kota uygulamasını eleştiren Kurz, yardımın Afrika’da yapılması gerektiğini savunuyor.

Avusturya’nın yeni şansöylesi Sebastian Kurz, seçim sürecinde Müslümanlara ve göçmenlere yönelik sözleriyle birçok kesimin tepkisini üzerine çekmişti. Geçtiğimiz hafta göreve başlayan Kurz, benzeri söylemlere devam ediyor.

Almanya’da yayın yapan Bild am Sonntag gazetesine konuşan Kurz, göçmenlerle ilgili açıklamalarına devam etti. “Devletleri mülteci almaya zorlamak Avrupa’yı ileriye götürmeyecektir.” diyen Kurz, kota uygulamasının ne göçmenlere ne de ülkelere faydası olduğu görüşünde: “Bunu tartışmak anlamsız. Avrupa’ya doğru yola çıkan göçmenler Bulgaristan’a veya Macaristan’a gitmek istemiyorlar. Almanya, Avusturya veya İsveç’e gitmek istiyorlar.”

Kurz’a göre çözüm, göçmenlere kendi ülkelerinde veya komşu ülkelerindeyken yardım ulaştırmak: “Kendi kıtalarındaki güvenli bölgelerde yardım almalılar. AB bunu desteklemeli hatta organize etmeli ve askeri olarak destek vermeli.” diyen Kurz, bazı Afrika ülkelerinde AB tarafından desteklenen göçmen kampları kurma fikrine sıcak baktığını ortaya koydu.

Kurz’dan önce Avustralya uyguluyordu

2018’in ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralacak olan Kurz’un bu fikri şu anda Avustralya tarafından uygulanan ve sıkça eleştirilen uygulamalara çokça benzetiliyor.

2001 yılında parlamentoda aceleyle alınan bir kararla birlikte Papua Yeni Gine’de ve Nauru’da kamplar kuran Avustralya, ülkeye yasadışı yollardan ayak basmaya çalışan göçmenleri bu merkezlerde tutuyor.

Yıllarca açık hava hapishanelerine benzetilen kabul merkezlerinde tutulan göçmenler, iltica başvuruları kabul edildiği takdirde dahi Avustralya’ya yerleştirilmiyor, bulundukları ülkede yaşamlarına devam ediyor.

Yoğun insan hakları ihlallerinin yaşandığı merkezler, daha önce birçok uluslararası kurum tarafından eleştirilmiş ve merkezlerin insan haklarına aykırı koşullar barındırdığı belirtilmişti. Art arda ölümleri ve tecavüz vakalarından sonra Manus Kampı’nın kapatılmasına karar verilmişti.