In Haberler

Küresel ısınma yeni göç dalgalarına neden olabilir

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre küresel ısınma kaynaklı göç hareketleri önümüzdeki yüzyıla damgasını vurabilir.

Göç hareketleri günümüze kadar politik veya ekonomik sebeplerle tetikleniyordu. Ancak yeni bir araştırmaya göre artık küresel ısınma kaynakları devasa göç hareketleri gözlemlenebilir.

Science dergisi için yapılan ve yine bu dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, küresel ısınma trendi böyle devam ettiği takdirde iklim değişikliği kaynaklı göçün bu yüzyılın sonunda günümüze kıyasla üç katına çıkması bekleniyor.

Araştırma kapsamında 2000-2014 yılları arasında AB ülkelerine yapılan iltica başvurularını değerlendiren akademisyenler, bu süreçte her yıl ortalama 350 bin kişinin iltica başvurusunda bulunduğunu saptadı. Yıllık sayıları kategorize eden araştırmacılar iklim koşullarının etkisini öğrenmeye çalıştı.

Göçmenlerin geldikleri ülkelerdeki iklim koşullarını da inceleyen araştırmacılar, tarım ürünlerinin yetişme mevsiminde hava sıcaklıklarının yirmi santigrat dereceyi aştığı bölgelerden daha yoğun göç geldiğini ortaya koydu. Bu ülkelere Irak ve Pakistan’ı örnek gösteren araştırmacılar, bu sezonu soğuk geçiren ülkelerdeyse de sıcaklıklar 20 dereceye doğru yükseldikçe göç yoğunluğunun azaldığını ispatladı.

Öte yandan yaptıkları projeksiyon neticesinde dünya genelinde hava sıcaklıklarının yıllık ortalama 2.6 derece ile 4.8 derece arasında artmasını bekleyen araştırmacılar, 2100 yılı itibariyle Avrupa’ya her yıl 660 bin göçmenin sadece iklim değişikliği sebebiyle geleceğini hesapladı.

İklim değişikliğinin beraberinde sadece kuraklığı değil savaş veya düşük yoğunluklu çatışmaları da getirdiğini söyleyen araştırmacılar, bu tip toplumsal olayların da artmasıyla birlikte rakamların tahmin ettiklerinden yüksek olabileceğini savunuyor.

Küresel ısınma kaynaklı göç başladı

Aslında iklim değişikliğinin göç hareketlerine neden olması geleceğe ait bir durum değil. Günümüzde özellikle Afrika, Ortadoğu ve Okyanusya’daki göç hareketlerinin ana etkenlerinden birisi küresel ısınma.

Yeni Zelanda hali hazırda küresel ısınmadan etkilenen ada ülkeleri sakinlerine göçmen statüsü vermeye devam ediyor. 2014 yılında Yeni Zelanda’ya iltica başvurusunda bulunan Ioane Teitiota, deniz seviyesinin yükselmesi sonucu Kiribati’yi terk ettiğini belirtmiş ve başvurusu kabul etmişti. Teitiota dünyanın ilk resmi iklim göçmeni olurken Yeni Zelanda hükümeti Pasifik’teki iklim değişikliklerinden etkilenen ada sakinlerinin işlemlerini kolaylaştırmak için yeni bir göçmen statüsünü hizmete almayı planlıyor.