In Haberler

Hollanda’daki Göçmen Kökenlilerin Yaşadığı Sorunlara Dair Rapor

Hollanda Gençlik Daireleri göçmen kökenli gençlere yeterli desteği sağlamakta güçlük çekiyor.

Entegrasyon ve Toplum Bilgi Platformu (Kennisplatform Integratie & Samenleving),günümüzde Hollanda’nın genç nüfusunun neredeyse yüzde 25’ini (944 bin) oluşturan göçmen kökenli gençlerin günlük hayat akışında karşılaştıkları sıkıntıları araştırdı. Araştırma bulgularına göre, göçmen kökenli gençler Hollandalı yaşıtlarına kıyasla neredeyse 6 kat daha fazla fakirlik içerisinde büyüyor. Hollanda Antilleri ve Fas kökenli gençler, Hollandalı yaşıtlarına kıyasla neredeyse 3 kat, Surinam ve Türkiye kökenliler ise neredeyse 2 kat daha fazla işsiz. Raporda Türkiye kökenli kızların diğer gruplara kıyasla daha fazla antidepresan kullandıkları ve daha fazla intihar teşebbüsünde bulundukları da endişe verici bulgular arasında yer alıyor.

Yaşadıkları sorunlara rağmen göçmen kökenli gençler psikolojik sağlık hizmetlerinden ise yeterince yararlanmıyor. Türkiye kökenli gençlerin genel anlamda semt düzeyinde de bulunan bu hizmetlere çok az başvurduğu görülüyor. Hollanda Antillerinden gelen göçmen kökenli gençlerde ise en fazla ailevi sorunlar, ekonomik sıkıntılar ve davranış bozuklukları gözlemlenmiş durumda. Ancak sözkonusu grubun, Türkiye kökenlilere kıyasla, daha fazla sağlık hizmetinden ve psikolojik destekten yararlandığı araştırmanın ortaya çıkardığı tespitlerden.

Araştırmacı Hans Bellaart; yaşanan sıkıntıların önceden de bilinmesine rağmen, Gençlik Dairelerinin günümüzde hâlâ gerekli yardımı sunamamasını endişe verici buluyor. Bellaart, son senelerde siyasi iktidar tarafından alınan kararların ve belediyelerde yapılan düzenlemelerin bu konuda etkili olduğunu ifade etti. Mevcut düzenlemeler, belediyelerin göçmenlere özel hizmet sunmasının önünü kesiyor. Göçmen kökenlilere hizmetin daha erişilir olması gerektiğini söyleyen Bellaart, yaptığı açıklamada bu konuda atılan olumlu adımlara da değindi. Örneğin; Lahey’de göçmenlerin yoğun yaşadığı Schilderswijk semtinde Gençlik Dairelerine erişimi kolaylaştırmak adına bazı gönüllü vatandaşlar, aileleri bu konuda bilgilendirerek yönlendiriyor. Bir diğer örnek ise Zaandam’daki Poelenburg belediyesindeki Gençlik Dairesinin ailelerle doğrudan irtibata geçmesi. Bellaart, Türk aileleriyle Türkçe iletişim kurmak yoluyla da hizmete erişimin kolaylaştığını söyleyerek farklı dillerde de hizmet yapılması gereğinin altını çizdi.

Araştırmanın detaylarına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

https://www.kis.nl/sites/default/files/bestanden/Publicaties/leefomstandigheden-kinderen-met-een-migratieachtergrond.pdf