In Haberler

Hollanda’da Müslümanlara Karşı Ayrımcılık Raporu

Entegrasyondan sorumlu Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Lodewijk Asscher Müslümanlara yönelik ayrımcılığın sebeplerine dair yaptırdığı araştırma raporunu, Temsilciler Meclisine sundu. 2016 yılında yapılan araştırma, Hollanda’da yaşayan 12-23 yaş arasındaki 3 bin 792 genci kapsıyor. Araştırmaya göre, bu yaş grubundaki erkeklerin üçte biri yani yüzde 30’u, kızların ise yüzde 15’i Müslümanlar hakkında olumsuz düşünceye sahip.

Basında Müslümanlar hakkında yer alan olumsuz haberler, bazı ebeveynlerin Müslümanlar hakkındaki olumsuz düşünceleri ve son yıllarda yaşanan terör saldırıları, Müslümanları tanımayanların olumsuz düşünmesini tetikleyen sebepler arasında yer alıyor.

Müslümanlar hakkındaki olumsuz düşüncelerin önlenmesi için ülkedeki bazı okullar cami ziyareti gibi etkinlikler düzenliyor. Öğretmenlere göre; öğrencilerin bazıları için bir ilk olan bu ziyaretler, öğrencilerin Müslümanlara dair ön yargılarının kırılmasını sağlıyor. Müslümanları tanıyan ve onlarla düzenli olarak irtibatta olan gençler ise Müslümanlar hakkında daha olumlu düşünüyor. Ancak herkes Müslümanlarla iletişim kurmaya sıcak bakmıyor. Bazı ebeveynler çocuklarının cami ziyaretlerine katılmasına karşı çıkıyor. İslam karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ebeveynlerin cami ziyaretine karşı itirazını haklı buluyor.

Bakan Asscher; araştırmaya ilişkin sunduğu mektupta “insan bilmediği şeyden korkar” ifadesini kullanarak Müslümanlara karşı olumsuz düşüncelerin ancak insanların birbirleriyle iletişim kurarak giderilebileceğine dikkat çekti. Asscher raporunda, Müslümanlara yönelik ayrımcılık konusunda hükümetin attığı adımlara da yer verdi. Yapılan bu araştırmanın, Ayrımcılığa Yönelik Ulusal Eylem Planı kapsamında değerlendirileceğini ifade etti. Ayrıca, 2017’de Müslümanlara yönelik ayrımcılık konusunda büyük bir toplantı yapacağını da açıkladı.

Araştırmanın detaylarına aşağıdaki adres aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

https://www.tweedekamer.nl/downloads/document?id=0cad1430-c287-4708-82ac-ea750f1a0e01&title=Oorzaken%20en%20triggerfactoren%20moslimdiscriminatie%20in%20Nederland.pdf