In Haberler

Hollanda’da İslamofobik saldırılar hız kesmiyor

Hollanda’da cami ve okul saldırıları artmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta bir camiye ve bir okula aşırı sağcı gruplar tarafından İslamofobik saldırılar düzenlendi.

Cumartesi günü Hollanda’nın Venlo kentinde Hollanda Diyanet Vakfı’na ait Tevhid camisine saldırı düzenlemişti. Saldırıyı aşırı sağcı ID Verzet (Kimlik Hareketi) üstlendi.

İnşaat halindeki caminin çatısına çıkan saldırganlar, Türkçe ve Hollandaca pankartlarını camiye asarak eylemlerini gerçekleştirdiler. Pankartlarda “Semtimizde cami istemiyoruz”, “Hollanda bizimdir” ve “Mahallemizde cihat istemiyoruz” gibi sloganlar yer aldı. Grup daha sonra eylemin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşarak saldırıyı üstlendi.

Son olarak açıklama yapan grubun Hollanda’daki Türk diasporasını da hedefine alan açıklaması şöyle oldu: “Atanan bütün imamlar Türk memurları. Hutbelerin Türk Devleti tarafından hazırlandığı bilinen bir şey. Bu hutbeler ile Hollanda’daki Türkiye kökenli toplum etkilenmek istenmektedir.”

Kimlik Hareketi daha önce Hollanda’da Leiden ve Dordrecht kentlerinde camileri işgal ederek taciz ve saldırılarda bulunmuştu. Hareket, benzer bir saldırıyı dün de Amsterdam’da bir okula gerçekleştirdi.

29 ve 32 yaşlarında hareket üyesi iki erkek tarafından gerçekleştirilen saldırı da tıpkı önceki saldırılar gibi hareketin Facebook hesapları aracılığıyla üstlenildi. Okulda pankart açan grup “İslam eken Şeriat biçer” sloganları attı.

Gelecek hafta eğitime başlayacak okul, dün çocukları eğitime alıştırmak amacıyla açıktı. Bu yüzden saldırıya çocuklar ve aileleri de tanıklık etmiş oldu.

14 yaşındaki çocuğunu okula getiren veli Vicky Koolen, saldırıyı şöyle değerlendirdi: “Olan şey eğlenceli değil ama atmosfer tamamen mahvolmadı. Buna alıştık da. İslami okullara birçok eleştiri var. Bizim sadece iyi amaçlarımız olduğunu ispatlamamız gerek.”

Öte yandan Hollanda’nın İslamofobi faturası gittikçe kabarıyor. Son on yılda Hollanda’daki camilerin yüzde 40’ı saldırıya uğrarken 2016 yılında 72 saldırıyla rekor kırıldı. Bu yıl bu sayının daha da artmasından endişe ediliyor.