In Haberler

Hollanda’da Ayrımcılık Artıyor

Hollanda’da, kurumların kayıt, internet ve telefon şikayetlerini derleyen polis, 2015’te ülkede yaşanan ayrımcılık olaylarını ortaya koyan bir rapor hazırladı. Rapora göre 2015 yılı boyunca Hollanda’da Müslümanlar dinleri nedeniyle 439 olayda ayrımcılığa maruz kaldı. Bu sayının 2014 yılının iki katından fazla olması ve bu artışın terör saldırıları ve mülteci akını gibi gelişmelere paralel yaşanması da ayrıca dikkat çekti. Aslında pek çok saldırı kayıtlara bile geçmediği için, gerçek sayının yansıtılandan çok daha fazla olduğu biliniyor.

Ayrımcılıkla Mücadele Hizmetleri’nin bu konuda kaydettiği şikâyet sayısı ise bir senede 165’ten 240’a yükseldi. Sanal ortamdaki ayrımcılık şikâyet hatları MiND ve MDI’ye göre de, Müslümanları hedef alan din temelli ayrımcılık olayları ikiye katlandı. Meld Islamofobie isimli şikayet hattı ise 2015’te 158 olay kaydetti. Bu olayların yaklaşık yüzde 20’si fiziksel şiddet içeriyor. Olaylarda mağdurların neredeyse yüzde 90’ı kadın. Ayrımcılık vakalarının en fazla görüldüğü şehirler ise Amsterdam ve Lahey.  Öte yandan ayrımcılık sadece kişileri değil, Müslümanlara ait ibadethaneleri de kapsıyor.  Bu mekânlar sıklıkla ırkçı saldırılara hedef oluyor.

Ayrıca Meld Islamofobie şikâyet hattına göre pek çok Müslüman, saldırılar karşısında ne çözüm arayan kuruluşlara ne de polise başvuruyor. Bu durum ayrımcılık karşısında kurumlara olan güvensizliği de gösteriyor.