In Haberler

Fransa’da göçmen ölümleriyle ilgili endişeler artıyor

Son dönemlerde artan göçmen ölümleriyle ilgili Fransa’daki sivil toplum kuruluşlarının endişeleri gittikçe artıyor.

Fransa’nın kuzeyinde Grande-Synthe yakınlarındaki bir otoyolda, 24 Aralık’ta bir aracın çarpması sonucu, Irak kökenli bir göçmen ağır yaralandı. Hastanede ölüm kalım savaşı veren 22 yaşındaki Iraklı göçmen Grande-Synthe yakınlarındaki Puythouck kampında yaşıyordu. Kazanın ardından kaçan şoför yakalanarak gözaltına alındı.

İlk değil!

Fransa’nın kuzeyinde yaşanan bu kaza ne yazık ki ilk değil. 21 Aralık’ta Calais limanı yakınlarında 22 yaşındaki Afgan kökenli bir göçmen yine bir aracın çarpması sonucu öldü. Bu kazayla birlikte 2017 yılında sadece Calais çevresinde üç göçmen hayatını kaybetti.

Benzer kazaların arka arkaya yaşanması Fransa’daki sivil toplum kuruluşlarınca endişeyle karşılandı. 2008 yılından bu yana Calais ve Kuzey Fransa’da göçmenlere yardım ve destek sağlayan bir kuruluş olan Auberge des Migrants Derneği’nin başkan yardımcı François Guennoc, konuyla ilgili kaygılarını dile getirdi. Kamyon veya kamyonetlerin arkasına binerek sınırı geçmeye çalışırken veya gece otoyolda yürürken kaza riskiyle karşı karşıya olan çok sayıda göçmen olabileceğinin endişe verici olduğunu belirtti.

Yanlış politikalar intihara sürüklüyor

v  Kazaların yanı sıra yaşanan intihar olayları da sivil toplum kuruluşlarınca kaygı verici bulunuyor. Son olarak Marsilya’daki Adli Tutukluluk Merkezi’nde 23 yaşındaki Arnavutluk kökenli bir sığınmacı, intihar girişiminin ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Son iki ay içinde sadece Marsilya’da 8 sığınmacının intihar etmesi hükümete yönelik eleştirilerin dozunu arttırdı. Sivil toplum kuruluşları, hükümetin göç konusunda yanlış politikalar izlediğinin belirterek, Macron’un daha insani ve temel hakları ihlal etmeyecek şekilde bir yol izlemesi gerektiğinin altını çizdi.