In Haberler

Fransa’da bu yıl 26 bin sığınmacı ülkelerine geri gönderildi

2017 yılında Fransa’dan ülkelerine geri gönderilen sığınmacıların sayısı yüzde 14 artarak 26 bine yükseldi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Fransa’daki göç ve sığınmacı sayılarına dair 2017 yılı istatistiklerini açıkladı. Yaptığı açıklamada 2017 yılında 100 binin üzerinde sığınma talebi başvurusu yapıldığına dikkat çeken bakan, bu rakamın diğer Avrupa ülkelerinin neredeyse iki katı olduğunu söyledi.

Sığınma talebindeki olağanüstü artışa vurgu yapan Collomb, ülkelerine geri dönüş yapan sığınmacı sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 14 civarında artmasını bu konuya bağladı. Ayrıca Collomb, hükümetin hazırlamakta olduğu yeni göç ve sığınmacı yasasının gerekliliğine dikkat çekti ve hedeflerinin zorunlu veya gönüllü geri dönüş koşullarının iyileştirilmesi olduğunu ifade etti.

Son günlerde tartışmaların odağında olan yeni göç yasası ve sığınmacıların geri dönüşleri ile ilgili şüphelerin ortadan kalkması için parlamentodaki milletvekilleri ile istişarelerde bulunulması gerektiğini belirten İç İşleri Bakanı Collomb, konuyla ilgili yüz yüze görüşmelere başladıklarını da ifade etti.

Fransa Hükümeti, 2017 yılında sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerini arttırmak için maddi yardımların oranını arttırmış ve eleştirilerin hedefi olmuştu. 650 Euro’dan 2500 Euro’ya çıkarılan dönüş yardımıyla özellikle Clais’de bulunan göçmenlerin sayısı oldukça azalmıştı.