In Haberler

Fransa İslam Konseyi’ne Türk Başkan

Fransa İslam Konseyi (CFCM) ilk kez bir Türk tarafından temsil edilecek. Ülkedeki Müslümanları temsil eden en büyük kuruluş olan CFCM Başkanlığını, 1 Temmuz’dan itibaren iki yıllığına Ahmet Oğraş üstlenecek. Oğraş, 2012 yılından beri Fransa Müslüman Türkler Koordinasyon Komitesi Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Oğraş’ın CFCM başkanlık görevine getirilmesi Fransa’daki Cezayirli Müslümanların tepkisine yol açtı. CFCM Genel Sekreteri Cezayirli Abdallah Zekri, Türkiye’nin kontrolü altında olmak istemediklerini söyledi.

Oğraş, yaptığı bir açıklamada ilk kez Türkiye kökenli bir vatandaşın bu göreve getirildiğini ve sorumluluklarının farkında olduğunu belirtti. Göreve gelmesine gösterilen tepkilere ise; kimsenin Dalil Boubekeur’un Cezayir’le ya da diğerlerinin Fas’la olan bağlarını eleştirmediğini belirterek karşılık verdi.

CFMC, Fransız Hükümetinin desteğiyle 2003 yılında kuruldu. Konsey Başkanlığını 2013-2015 yılları arasında Paris Büyük Cami İmamı Cezayirli Dalil Boubekeur, 2015’ten bu yana ise Fransa Müslümanlar Birliği Başkanı Faslı Anouar Kbibech üstlendi.