In Haberler

Brüksel’de ırkçılığa karşı kampanya

Devlet Sekreteri Bianca Debaets, komedyenler Erhan Demirci ve Kody ile birlikte Brüksel’de ırkçılık karşıtı bir kampanya başlattı.

Başkent Brüksel Bölgesi Fırsat Eşitliği ve Kalkınma Yardımlarından Sorumlu Devlet Sekreteri Bianca Debaets, ülkenin ünlü komedyenlerinden Erhan Demirci ve Kody ile birlikte Pazartesi günü ırkçılığa karşı bir kampanya başlattı. Kampanya, klişeleşmiş ırkçı ve ayrımcı söylemleri günlük hayattan ve sosyal yaşamdan tamamen çıkarmayı hedefliyor.

Özellikle internet, çalışma ve diğer yaşam alanlarında sıkça karşılaşılan ırkçı, ayrımcı ve önyargılı söylemleri geride bırakmak kampanyanın amacını oluşturuyor. Kampanya, bunu başarmak için ise söz konusu söylemleri, toplum nezdinde tartışmaya açmayı hedefliyor.

Devlet Sekreteri Debaets, “Brüksel’de 170’ten fazla farklı ülkeden insanın yaşadığını ve ne yazık ki şehrin her yerinde ırkçılıkla karşılaşıldığını” ifade ediyor.

Başkent Brüksel bölgesi son zamanlarda ayrımcılığa karşı ciddi önlemler almıştı. Ancak Debaets bunun yeterli olmadığı görüşünde. Debaets’e göre böylesi söylemleri toplumsal düzeyde tartışmaya açmaya cesaret etmek, ırkçılıkla mücadelede önemli rol oynuyor.

Kamusal alanlara ve toplu taşıma araçlarına asılan afişlerin yanı sıra, kampanya sosyal medyaya da taşınmış durumda. Komedyenler Kody ve Erhan Demirci’nin ayrımcılık bağlamındaki önyargılar ve genellemelerle ilgili skeç ve gösterileri sosyal paylaşım siteleri olan Facebook ve Instagram üzerinden takip edilebiliyor. Kampanya için aynı zamanda bir internet adresi de oluşturulmuş durumda. Kampanyanın içeriği ve etkinlikler ile ilgili bilgilere kampanya sitesi üzerinden erişilebiliyor.