In Haberler

BREXIT Sonrası Irkçı Saldırılar Artıyor

İngiltere’nin 23 Haziran’da aldığı Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından tüm dünya, ayrılığın ekonomik ve siyasi boyutlarını tartıştı.  Ancak bu karar, mercek tutulması gereken başka kritik bir konuyu da beraberinde getirdi. Referandumun ardından, ülkedeki yabancı düşmanlığı alevlendi. Çoğunluğu Müslüman ve Polonya kökenli olmak üzere binlerce göçmen ırkçı saldırılara hedef oldu.

Güvenlik kaynaklarının açıklamasına göre Haziran ayının ilk iki haftasında -daha referandum yapılmadan- ülkedeki ırkçı saldırılar bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artış gösterdi.

Yetkililerin açıklamasına göre 16-30 Haziran tarihleri arasında 3 bin 192 nefret suçu işlendi. 1-14 Temmuz’da ise 3 bin 100 vaka kayıtlara geçti. Saldırıların zirveye ulaştığı gün 25 Haziran oldu.

Ayrıca bunlara ek olarak İngiltere’deki sosyal medya kullanıcıları binlerce ırkçı ve nefret söylemi içeren mesajlar paylaştı. Bu süreçte internet üzerinden mağdur hikâyelerini derleyen bir çalışma da yapıldı. İki araştırmacı 600’den fazla ırkçı saldırı hikâyesine internet üzerinden ulaşarak değerlendirmelerde bulundu. Çalışmaya göre ırkçı saldırıların, yüzde 76’sı “sözlü” olarak kayıtlara geçti. Diğer saldırıların gerçekleşme şekli ise şöyle: yüzde 5’i mala zarar verme, yüzde 14’ü fiziksel tehdit, yüzde 4’ü internet üzerinden, yüzde 12’si ise ırkçı propaganda.

Ayrıca yine aynı çalışmaya göre bu vakaların yüzde 51’inde referandum sonucuna vurgu yapıldı, yüzde 12’si İslamofobik olarak değerlendirildi. Çalışmada saldırıların yüzde 72’sinin ise şehirlerde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Araştırmaya aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.irr.org.uk/wp-content/uploads/2016/07/PRRX-Report-Final.pdf