In Genel

Belçika’da Müslüman mezarları için talep artıyor

Belçika’da ve Hollanda’da Müslüman mezarlarına olan talep artıyor. Uzmanlara göre bu bir entegrasyon göstergesi.

Belçikalı haber kuruluşu De Morgen’a göre Belçika’da Müslümanların mezarlık talepleri yıllar geçtikçe artıyor ve Müslümanlar daha fazla mezar yerine sahip oluyor. Örneğin Brüksel’in Evere bölgesindeki kamu mezarlığında Müslüman mezarlarının sayısı 94 iken 2016 yılı sonunda 265’e yükseldi ve üçe katlanmış oldu.

Evere mezarlığının yöneticisi Ludo Beckers ise bu durumun ortaya çıkmasını, insanların geldikleri ülkeyle olan bağlarının zayıflamasına bağlıyor. Özellikle ikinci ve üçüncü nesil göçmenlerin daha yoğun bir şekilde Evere mezarlığından yer talebinde bulunduğunu söyleyen Beckers, Belçika’da yapılan defin işlemleri sonucunda mezar ziyaretlerinin kolaylaşmasının da bu duruma etkisinin olduğunu belirtiyor.

Öte yandan Ludo Beckers’a göre Evere mezarlığında Müslümanlara sunulan cenaze hizmetleri de genişlemiş durumda. Gayrimüslimlerin cenaze tercihlerini giderek daha yüksek bir oranda yakılmaktan yana kullanmasından dolayı Müslüman mezarlarına ayrılmış alan büyütüldü, Müslümanların faydalanabilmesi için yeni bir tören alanı inşa edildi.

Belçika’nın Flaman bölgesinde de durum farklı değil. Anvers bölgesindeki kamu mezarlığında 2013 yılında 33 mezar varken bu sayı 2016 yılı sonunda 55’e ulaşmıştı. Belçika’daki en eski Müslüman mezarları ise Limburg bölgesindeki Houthalen-Helchteren mezarlığında bulunuyor. Yetmişli yıllarda bölgeye işçi göçüyle gelen 10 Müslümanın cenazesinin defnedildiği mezarlıkta bugün itibariyle 314 Müslüman cenazesi bulunuyor.

Hollanda’daki tek Müslüman mezarlığı olma vasfını sürdüren Tussen de Vaarten’deki Al-Raza camisi mezarlığında da 200 cenazelik yer bulunuyordu. 2013 yılında artan talebe yetişmek için 1000 mezarın sığabileceği yeni bir arazinin alım süreci başlatılmıştı.

Öte yandan Tilburg Üniversitesi’nden Forra de Jong’un 2013 yılında Müslüman mezarları üzerine yaptığı bir araştırmaya göre her sene yaklaşık bin Müslüman Hollanda’da defnedilmeyi tercih ediyor ve Hollanda’da defnedilmeyi isteme oranı genç nesillerde daha yüksek.