In Etkinlikler

“Almanya’nın İmtihanı: Terör Örgütü NSU Davası” Başlıklı Panel Gerçekleştirildi

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunu düzenlemekle suçlanan NSU terör örgütü davası 11 Temmuz 2018 tarihinde karara bağlandı. Türk diasporasını ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren bu davanın hukuksal ve toplumsal etkilerinin konuşulması amacıyla vakfımız tarafından düzenlenen panelde, uzman konuşmacılar ve konuyla ilgili birçok kişi bir araya geldi.

31 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “Almanya’nın İmtihanı: Terör Örgütü NSU Davası” başlıklı panelimize konuşmacı olarak; TÜRKSAM Uzmanı, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Can Ünver ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) İnsan Hakları Koordinatörü Fatih Nişancı katıldı.

Kurumsal Irkçılıktan Beslenen Aşırı Sağ

Panelde; ırkçılığın ve ötekileştirmenin tarihsel kökenleri ve günümüzdeki şekli hakkında bilgi veren Doç. Dr. Osman Can Ünver, Avrupa’da ve özellikle Almanya’da son dönemde artan, şiddeti araç olarak kullanan ırkçı ve İslam düşmanı yapıların gündemi belirleyen en önemli olgulardan biri haline geldiğini vurguladı. Ünver konuşmasında, ırkçılığın yüzyıllardır Avrupa devletlerinin iç ve dış politikalarının temel belirleyicilerinden biri olduğunu ifade etti.

Ünver, NSU terör örgütüne değindiği konuşmasında ise Almanya’daki kurumsal ırkçılıktan ve devlet kurumlarının demokratik hukuk devleti ilkelerine bağdaşmayan bazı tutumlar içerisinde olduklarından bahsetti.  Avrupa’da toplumlara verilmiş olan hakların yavaş yavaş geri alındığını ifade eden Ünver, hedefe göçmenlerin, kadınların ve engellilerin yani savunmasız grupların konulduğunu kaydederek “Kırılgan olan kim varsa ötekileştirilmiştir. Bu yeni bir ırkçılık biçimidir.” ifadesini kullandı. Ünver sözlerini Alman medyasında davanın değerlendirilmesine ilişkin haberlerin ‘ama’sız olması gerektiğini söyleyerek noktaladı.

Davanın Hukuksal ve Toplumsal Etkileri

Davanın hukuksal ve toplumsal etkilerini değerlendiren Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) İnsan Hakları Koordinatörü Fatih Nişancı, davanın Türk diasporası ve Türkiye için önemini vurgulayarak, davanın oluşum sürecini ve dava dosyasını dinleyicilere aktardı.

Davanın 280 bin sayfalık soruşturma dosyasına sahip olduğuna ve dava boyunca 438 duruşma yapıldığına dikkat çeken Nişancı, davayı sadece mahkeme kararı üzerinden değerlendirmenin yanlış olacağını ifade etti. Dava sürecinin nasıl işlediği, meclis araştırma raporu ve savcılığın iddianameyi nasıl oluşturduğunun da bilinmesi gerektiğini belirtti.

Davanın devletin konumunu göstermesi açısından önemini vurgulayan Nişancı, davada ırkçılık ihtimalinin hep göz ardı edildiğini ve dava kararının Almanya’da hukuk devletine olan inancı sarstığını aktararak sözlerini tamamladı.

“Almanya’nın İmtihanı: Terör Örgütü NSU Davası” paneli; katılımcıların konuşmacılara yönelttiği soruların cevaplanması ile son buldu.