In Genel

Almanyalı Türkler ile Almanların ilişkisi kötüleşti

Almanya’da yapılan bir anket çalışması, ülkede yaşayan Türkler ile Almanlar arasındaki ilişkilerin giderek kötüleştiğini ortaya çıkardı.

Data 4U adlı bir kamuoyu araştırma şirketi tarafından 2800 Türkiye kökenli vatandaşla yapılan anket çalışmasına göre, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan siyasi gerginlikler, Almanya’da yaşayan Türkler ile Almanlar arasındaki ilişkiler üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip.

Ankete katılanların yüzde 52’si ikili ilişkilerin genel anlamda kötüleştiği görüşünü taşıyor. Bunun temel sebebi olarak yüzde 59’luk bir kesim, iki devlet arasındaki siyasi gerginlikleri gösterirken, yüzde 53’ü de medyada çıkan haberlerin bu konuda belirleyici bir role sahip olduğunu düşünüyor. Olumsuz anlamdaki kişisel tecrübeleri sebep olarak gösterenlerin sayısı ise oldukça az.

Öte yandan ankete katılanların yüzde 12’si, Almanya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileri haklı bulurken, yüzde 44 oranında bir kesim ise tam aksini düşünüyor. Buna karşılık Almanya’da kendilerini iyi hissettiklerini ifade edenlerin oranı da oldukça yüksek.