In Haberler

Almanya’da Müslüman öğrenciye din eğitimi mecburiyeti

Evine tek yakın okul Katolik ilkokulu olduğu için çocuğunu okula kaydettiremeyen Müslüman aile, hukuk mücadelesini kaybetti.

Almanya’da çocuklarını evlerine yakın olduğu için Katolik mezhebine ait bir ilkokula kaydettirmek isteyen Müslüman ailenin başvurusu, okul yönetimi tarafından reddedildi. Yönetim, aileye çocuklarının okula kaydolması halinde Katolik eğitimi alacağını ve mecburen ayinlere katılacağını söyledi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayan Müslüman bir aile, çocuklarını, evlerine sadece 150 metre mesafede bulunan ve Katolik mezhebine bağlı olan bir ilkokula kaydettirmek istedi. Ancak okul yönetimi, öğrencinin okula kaydı için aileden, din eğitimine ve ayinine katılabileceğine dair izin belgesi istedi. Aksi takdirde öğrencinin okula kabul edilemeyeceği belirtildi.

Bu şartlarda çocuğunu okula kaydetmek istemeyen aile, çocuklarının okula kabulü için öne sürülen din eğitimi ve ayinine katılma koşullarının anayasadaki dini tarafsızlık ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Ailenin ikinci argümanıysa, evlerine en yakın ikinci okul olan yine kamuya ait ilkokulun evlerine 3,3 kilometre uzakta olması.

Ancak Federal Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz Cuma günü vermiş olduğu kararla birlikte, Müslüman ailenin başvurusu tarafsızlık ilkesine yapılan atfın yetersiz bulunması gerekçesiyle reddedildi.

Öte yandan mahkeme, mezheplere bağlı okulların anayasal güvence altında olduklarını belirtilerek, eyaletlerin eğitim sistemlerini şekillendirme konusunda geniş bir alana sahip oldukları vurgulandı ve mevcut durumda mezhep okullarına “ilgili mezhepten olmayan öğrencilerin” sadece istisnai durumlarda kayıt olabileceklerini belirterek topu eyalet yönetimine attı.