In Haberler

Almanya’da Mülteci İstihdamı

Almanya’da, Münih Ekonomi Araştırma Enstitüsü (IFO) ve kişisel hizmet sağlayıcısı Randstand’ın, Mart ayında yaptığı anket sonuçları mülteci istihdam eden işletmelere ilişkin verileri ortaya koydu. 1000 kişinin katıldığı ankette büyük ve küçük ölçekli işletmeler yer aldı. Anket sonuçlarına göre; son iki yılda her beş işletmeden biri mülteci istihdam etti.

Ankete katılan işletmelerin yüzde 58’i mülteci istihdam etmediğini, yüzde 19’u ise istihdam için gerekli imkânlara sahip olmadığını söyledi. Mülteci istihdamının önündeki en büyük engeller arasında, dil bilgisi ve belirsiz oturum izni faktörlerinin yer aldığı da belirtildi. Mültecilerin birçoğu üretim-tüketim malları imal eden şirketlerde ve ticaret sektöründe çalışıyor. Hizmet sektöründe çalışan mülteci sayısı ise oldukça düşük. Sanayi sektöründeki şirketler mülteci çalıştırma konusunda istekli ancak bu şirketler daha az başvuru alıyor.

Ankete göre, istihdam edilen mültecilerin sadece yüzde 8’i nitelikli personel olarak çalıştırılıyor. Şirketler devlet teşviki alabilmek için mültecileri,  çoğunlukla stajyer veya yardımcı eleman olarak istihdam ediyor.  İş Ajansı, “mesleğe giriş” kapsamında şirketlere maddi destek sağlıyor. Sonuçlara göre, devlet desteği alan şirketlerin oranı yüzde 19.

Ankette, mülteci sayısında yaşanan artışa rağmen istihdam edilenlerin sayısının yetersiz olduğu da vurgulandı. Mülteci istihdam eden her iki şirketten biri sadece tek işçi çalıştırıyor. Yüzde 42’sinde ise bu oran 2 ile 5 arasında değişiyor.

Araştırmanın detaylarına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.cesifo-group.de/de/ifoHome/facts/Survey-Results/Personalleiterbefragung/Archiv/Personalleiterbefragung-2017Q1.html