In Haberler

Alman İş Piyasasındaki Ayrımcılık

Almanya Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi,  iş ajansları ve iş bulmaya aracılık eden kurumlarda yaşanan ayrımcılıklarla ilgili raporunu yayınladı. 4 yılda bir hazırlanan “Almanya’da Ayrımcılık” raporuna göre; ayrımcılığa uğrayanların yarısı, iş hayatında ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor. İş piyasasında ayrımcılığa maruz kalanların çoğunluğunu ise engelliler, tek başına çocuk büyütenler ve göçmenler oluşturuyor.

Raporda ortaya çıkan bazı yerleşmiş ayrımcılık riskleri, devletin özellikle iş bulmakta zorlanan bu grupları teşvik etme politikası ile çelişiyor. Kamudaki işlem yöntemleri, iş piyasasındaki ayrımcılığın temel sorunu olarak görülüyor. Danışmanlık hizmeti veren personellerin performans ölçüm yöntemi, iş arayan göçmenlerin ve engellilerin ihmal edilmesine sebep oluyor. Söz konusu sisteme göre; danışmanların performansı, iş bulması sağlanan kişilerin sayılarına göre değerlendiriliyor. Bu durum da iş bulma olasılığı yüksek olan kişilere öncelik verilmesine neden oluyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Christine Lüders, engelli ya da göçmen olması sebebiyle iş bulmakta zorlanan kişiler için fırsat eşitliği sağlanması gerektiğini ifade etti. Lüders, çalışma ajanslarının genelde başarılı olduğunu, ancak bazılarının daha iyi çalışması gerektiğini söyledi.

Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz ise göçmenler ve engelli vatandaşlar için çok fazla engel olduğuna dikkat çekti. Özellikle göçmenlerin isimlerinden dolayı başvurularının kabul edilmediğini, bu sebeple iş görüşmelerine dahi çağırılmadıklarını belirtti. Özoğuz, iş hayatına katılım toplumsal aidiyetlik ve entegrasyon için çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi. Bu konuda resmi kurumların büyük rol oynadığını da ifade etti.