In Haberler

ALF’den Suriyeli çocukların eğitimine ilişkin rapor

Avrupa Liberal Forumu tarafından Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitim süreçlerini inceleyen rapor yayınlandı.

Friedrich Neumann Vakfı ile Avrupa Parlamentosu tarafından finanse edilen ve Avrupa Liberal Forumu (ALF) tarafından yayınlanan rapor, Işık Tüzün tarafından hazırlandı. “Türkiye’de Mülteci Çocukların Eğitim Hakkını ve Karşılıklı Uyumu Destekleyen Yaklaşımlar, Politikalar ve Uygulamalar” başlığını taşıyan rapor, İstanbul’da Friedrich Neumann Vakfı ev sahipliğinde gerçekleştirilen aynı başlığa sahip çalıştayın sonucunda yazıldı.

Akademisyenlerin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, belediye temsilcileri, öğretmenler ve STK temsilcilerinin katıldığı çalıştay, Suriyeli çocukların Türkiye’de aldıkları eğitimle ilgili genel bir tablo çizdikten sonra eğitimde karşılıklı uyumu destekleyici potansiyel uygulamalara odaklandı. Söz konusu raporda da aynı verilere ve tartışmalara yer verilmiş durumda.

Tavsiyeler kısmında ise ağırlıklı olarak politika yapıcılara seslenen rapor, başarılı bir karşılıklı uyum için göç, istihdam, sosyal koruma gibi farklı alanlarda da adımlar atılması gerektiğini vurguluyor. Durum ve ihtiyaç tespitinin daha sağlıklı yapılabilmesi için ise verilerin yeterli olmadığı vurgulanıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere kurumların veri paylaşımına daha açık olması gerektiği belirtiliyor.

Raporda çok dilli bir eğitim gerekliliği de vurgulanan hususlar arasında. Suriyeli eğitmenlerin mevcut eğitim sistemine entegrasyonunun tartışılması gerektiği söylenirken çok dilli eğitimin kültürel uyum sürecini hızlandıracağı da belirtiliyor.

Raporu okumak için tıklayınız.